Aytül Akal

Çocuk edebiyatına adanmış bir ömür, onunkisi. Üstelik sadece kitap yazmakla da kalmayıp çocuk edebiyatını diri tutacak bir yayınevi de kurmuş. Yani Uçanbalık Yayınları da onun eserlerinden biri. Yazar Aytül Akal ile söyleştim bu defa. Sohbetimize hayalleri ve çocuksu neşesi de eşlik etti.

Söyleşi: Nilüfer TÜRKOĞLU
Kaynak: Ajandakolik.com
Ocak 26.2021

“Süper Gazeteciler” serisi, “Uyku Canavarı”, “Koku Delisi”, “Ses Delisi”, “Geceyi unutan Fil”… Kitaplarının isimleri yazmakla bitmez, öyle çok ki… Karşımda üretkenliğiyle baş döndüren bir yazar var bu defa. Son olarak “Merhaba Ben Kitap” isimli derleme bir kitabın kurulunda yer alan Akal, yazarlara en çok sorulan sorunun çocuklara kitap alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz olduğunu söylüyor. Pek çok yazar ve çizerin ortaya koyduğu “Merhaba Kitap” da işte bu soruya verilecek somut cevaplardan biri.

“Bu kahveci güzeli gerçekten müstesna bir delikanlı...
Balmumundan dökülmüş gibi yumuşak ve biçimli vücudu var.
Zengin adam kahveci güzelini yanına alıp konağa götürdü. Hemen cemaati çağırarak kızını kahveci güzeline nikâh etti. Şerbetler içildi. Herkes yerli yerine ayrıldı. Gelin hamınla kahveci güzeli o gece gerdeğe girdiler. Girdiler amma kahveci güzeli kızı kolları arasına alınca bir de ne görsün. Kız bakire değil. Sabah olur olmaz kahveci güzeli bu kızı boşadı. Aradan bir kaç zaman geçince bir zengin kız daha aldı. Baktı ki bu kız da bakire değil. Sözde kızdır. Sabah onu da boşadı.”/Peyami Sefa, Paşa Kızı ve Koylü Çocuğu, Ay Dizisi’nden, Damla Yayınevi.

Çocuk ve gençlik yazınının usta kalemlerinden Aytül Akal, Türkiye’de yazma uğraşını çocuk kitapları üzerine kurgulayıp, kitaplarındaki tüm dramatik yapılanmayı çocuğun imge dünyasına uygun olacak şekilde kaleme alan çağdaş yazarlardan biridir. Öyle ki onun için kullanılabilecek tek tabir vardır. “Modern Zamanın Masal Perisi”

Daha Fazlası